Pielgrzymka do Jordanii – 14-22.10.2022

PROGRAM

Parafia św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim Pielgrzymka do Jordanii


Amman – Dżarasz – Morze Martwe – Petra – Akaba – Wadi Rum – Karak


Dzień 1.

Wylot z Polski do Ammanu. Przejazd do hotelu. Kolacja i nocleg.


Dzień 2.
Po śniadaniu zwiedzanie Ammanu – stolicy Jordanii. Obecnie miasto liczy ponad 2 miliony mieszkańców i jest siedzibą dworu króla Abdullaha II z dynastii Haszymidów, uważanych za potomków Proroka Mahometa. Wzmianki o mieście pojawiły się w kronikach już w czasach Starego Testamentu, kiedy było ono stolicą kraju Ammonitów. Odwiedzimy Cytadelę Jabal al-Qal’a, wzniesioną na jednym z 7 wzgórz Ammanu gdzie znajdują się pozostałości po rzymskiej Świątyni Herkulesa i okazałym Pałacu Umajjadów z VIII wieku. Na zakończenie zobaczymy także Błękitny Meczet i amfiteatr rzymski z II wieku n.e. z miejscami na widowni mogącymi pomieści ć nawet 6 tys. widzów. Po południu wyjazd do oddalonego o 50 km od Ammanu, zjawiskowego miasta rzymskiego Dżarasz. Miejsce to uznawane jest za jeden z największych i najlepiej zachowanych skupisk architektury rzymskiej poza Półwyspem Apenińskim i nazywane jest Pompejami Bliskiego Wschodu. W dobrym stanie zachował się Hipodrom i Łuk Hadriana, wybudowany w 129 r. n.e. na pamiątkę wizyty cesarza. Podczas spaceru zobaczymy rozległe ulice, monumentalne kolumny i największe skarby Dżaraszu – świątynie, łaźnie, teatry, nimfeum i okrągły plac. Przejazd nad Morze Martwe i zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg.


Dzień 3.
Po śniadaniu czas wolny na korzystanie z hotelowych basenów i prywatnej plaży nad Morzem Martwym. Kąpiele w tym miejscu już od najdawniejszych lat słyną ze swoich zdrowotnych właściwości, a samo Morze Martwe często nazywane jest największym na świecie naturalnym SPA. Na tak nisko położonym terenie powietrze jest aż o 10% bogatsze w tlen i mikroelementy. Poza tym zasobne w minerały czarne błoto oraz gorące źródła siarkowe występujące wzdłuż wybrzeża wykorzystuje się do leczenia chorób stawów i skóry. Kolacja i nocleg.


Dzień 4.
Po śniadaniu wyjazd do Wschodniej Jordanii regionu, który słynie z licznych zamków z VII i VIII w. n.e. oddalonych od siebie o zaledwie kilkanaście kilometrów. Zamki wybudowano podczas panowania Kalifów z dynastii Umajjadów, jako wiejskie rezydencje i loże myśliwskie. Poznamy historię pierwszych muzułmańskich władców Arabii, posłuchamy legend o ekstrawaganckim życiu pełnym rozpusty. Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zamek Qusayr Amra jest jednym z najbardziej znanych pustynnych fortyfikacji Jordanii. Kiedyś służył jako Pałac Myśliwski, ale sławę zawdzięcza odważnym freskom przedstawiającym uczty, picie wina i nagie kobiety. Udamy się też do Qasr Kharana – surowej, dwupoziomowej fortecy stojącej na ogromnej równinie. Zamek otacza aura tajemniczości, ponieważ nie wiadomo, dla kogo został wybudowany, jest bogatą mieszanką wpływów architektury mezopotamskiej, sasanidzkiej, arabskiej i greckiej. Na koniec zajedziemy do Qasr Al-Azraq, zwanego Błękitną Fortecą . Umajjadowie wybudowali ten zamek jako swoją rezydencję wiejską , a w okresie Rewolty Arabskiej przeciwko Imperium Osmańskiemu (1917-1918) mieszkał tu Thomas E. Lawrence, nazywany “Lawrence’m z Arabii” – jeden z liderów wojsk brytyjskich i autor książki “Siedem filarów mądrości”, w której opisuje swoje doświadczenia z Bliskiego Wschodu. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.


Dzień 5.
Po śniadaniu przejazd do Petry będącym jednym z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Wiele osób nazywa to miasto najbardziej magicznym miejscem na Bliskim Wschodzie. Petra była wykutą w skalnej dolinie stolicą Królestwa Nabetańczyków. Obecnie jako Różowe Miasto jest jednym z najwspanialszych zabytków na świecie i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wejście do miasta prowadzi przez słynny As-Sik – wąski, długi na 1,2 km wąwóz, który miejscami zwęża się do 3 metrów szerokości. Wyjście z kanionu prowadzi wprost na plac przed najbardziej spektakularny i rozpoznawalny budynek Petry – na trzydziestodziewięcio metrowy skarbiec. Dalej ścieżki miasta wiodą doliną wyschniętej rzeki do Amfiteatru, Grobowców Królewskich, placu targowego, który swego czasu był najważniejszym miejscem handlu na trasie szlaku przypraw. Po zwiedzaniu przejazd nad Morze Czerwone do kurortu Akaba, będącego jedynym portem morskim Jordanii. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.


Dzień 6.
Śniadanie. Czas wolny na odpoczynek i kąpiele w Morzu Czerwonym, fakultatywnie wycieczka do Wadi Rum. Czerwona dolina Wadi Rum na pustyni jest jedną z największych jordańskich atrakcji, słynie z przepięknych widoków i wyjątkowych krajobrazów. Po zaledwie dwugodzinnym Jeep Safari znajdziemy się w miejscu, które przypomina zupełnie inną planetę. Nie bez powodu Wadi Rum w filmach często udaje “Czerwoną Planetę ” – w 2015 roku tutaj nakręcono film Ridleya Scotta “Marsjanin”. Dolina leży w śród granitowych i zbudowanych z piaskowców przedziwnych formacji i skał, a jej rozległy obszar daje poczucie całkowitej wolności. Wioska Wadi Rum natomiast liczy tylko kilkuset mieszkańców – Beduinów, mieszkających w namiotach z koziej skóry, wypasających zwierzęta na pustyni i kultywujących tradycję . Podczas wycieczki nie tylko zobaczymy najbardziej malownicze miejsca i najsłynniejsze formacje skał. Poszalejemy na pustynnym Jeep Safari, a także poznamy historię tego miejsca i zwyczaje panujące wśród
Beduinów. Kolacja i nocleg.


Dzień 7.
Po śniadaniu wyjazd z Akaby i przejazd do Ammanu. Po drodze zatrzymamy się w Al- Karak – słynnym zamku krzyżowców. Twierdza została zbudowana w połowie XII wieku przez Payena le Bouteiller (lennika Królestwa Jerozolimskiego) i stanowiła fragment fortyfikacji pomiędzy Akabą a Turcją . Potęga i lokalizacja zamku krzyżowców uczyniła z niej jedną z najważniejszych twierdz obronnych wschodniego skrzydła Państwa Krzyżowców. Ten strategiczny zamek z trzech stron otoczony jest klifami. Górował nad
Drogą Królewską, którą przebiegał lukratywny szlak handlowy i przechodziły pielgrzymki do Mekki. Znajduje się blisko Jerozolimy i Morza Martwego. Po drodze wjedziemy na legendarną Górę Nebo i odwiedzimy bizantyjskie Sanktuarium Mojżesza. Według lokalnej tradycji stąd Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną , a ponieważ nie było mu dane wkroczyć na Ziemię Kanaanu, zgodnie z przekazami tutaj umarł. Górę Nebo jako miejsce święte czczą więc zarówno żydzi, muzułmanie i chrześcijanie. Na szczycie góry
znajduje się park archeologiczny, którym opiekują się franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej gdzie podziwiać można wyjątkowe mozaiki z różnych okresów. Następnie przejazd do miasteczka Madaba, gdzie w prawosławnej bazylice Ś w. Jerzego zachowała się pochodząca z VI wieku „Mapa Mozaikowa z Madaby”. Mozaika stanowi najstarsze kartograficzne przedstawienie Ziemi Świętej od Libanu na północy do delty Nilu na południu, ze szczególnym uwzględnieniem Świętego Miasta Jerozolimy. Do kościoła pielgrzymują także wierni, aby modlić się do cudownej ikony „Matki Boskiej z trzema rękoma”. Dojazd do Ammanu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.


Dzień 8.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko i powrót do Polski.


Cena: 2490pln + 688usd
ZAPISY: ks. Łukasz Lach, tel. 507839634 Dyżur w Kancelarii wtorki oraz soboty