Ruch Wiara i Światło

„Wiara i Światło” – w Polsce znana również pod nazwą „Muminki”.

Do wspólnoty przynależy ok 35 osób. Są to przede wszystkim niepełnosprawne umysłowo dzieci, młodzież i dorośli. Celem wspólnoty jest budowanie relacji między osobami z upośledzeniem, ich rodzinami i przyjaciółmi.

Spotkania odbywają się co 3-4 tygodnie i zawsze zaczynają się Mszą Świętą. Po wspólnej modlitwie następuje czas rozrywki, czyli „zabawa  ruchem, słowem i muzyką”, które tematyką dostosowane są do rytmu roku liturgicznego.

Przynależenie do wspólnoty daje osobom upośledzonym umysłowo możliwość poznania i wykorzystania swoich darów oraz odkrycia radości, jaką niesie przyjaźń. Rodzicom daje wsparcie w ich doświadczeniu i pomaga lepiej dostrzec wewnętrzne piękno ich dziecka. Dzięki osobom z upośledzeniem umysłowym możemy zrozumieć, że istnieje także inny świat, nie tylko ten rywalizacji, pieniędzy i materialnych przyjemności; że ci, którzy są słabi i ogołoceni, mogą poprowadzić wszystkich do świata: delikatności, zdolności słuchania i wierności.

„Wiara i Światło” to międzynarodowy ruch założony przez Jeana Vanier’a we Francji. Nasza wspólnota w parafii świętego Antoniego narodziła się w 1996 r. Spotykamy się co miesiąc. Obecnym opiekunem jest ks. Kamil Rożnowski