Parafialna pielgrzymka na Cypr śladami św. Pawła – 15-22.06.2024r.

Program Pielgrzymki

Cena: 2000 pln + 790euro

DZIEŃ 1

Wylot z Warszawy o godzinie 19:00, przylot do Larnaki o godzinie 2:15, transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie oraz nocleg.

DZIEŃ 2 LIMASSOL – CURIUM – OMODOS

Śniadanie, wyjazd z hotelu. Zwiedzanie starej części miasta Limassol- stanowiska archeologicznego Kourion, starożytnego miasta-królestwa i odwiedzimy Domu Eustoliosa oraz wczesnochrześcijańską bazylikę pochodzącą z V wieku. Omodos, wioska produkująca wino, z klasztorem Timios Stavros „Świętym Krzyżem”, stojącym przy brukowanym placu. W programie także wizyta w winnicy z degustacją wina. W kościele tym zachowała się także czaszka św. Filiposa. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 3 NIKOZJA

Śniadanie, wyjazd do Nikozji. W Nikozji odwiedzimy Muzeum Miejskie Leventis, następnie zatrzymamy się w katedrze Agios Ioannis, odwiedzimy Muzeum a także przespacerujemy się po Starym Mieście, Klasztor Agia Thekla (Święta Tekla), Klasztor Stavrovouni (niestety kobiety nie mają wstępu!). Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 4 LEFKARA – LARNAKA

Śniadanie. Wyjazd do Larnaki – Kościół Αgios Lazaros. Jeden z najbardziej znanych wspaniały kamienny kościół Agios Lazaros z początku X wieku gdzie znajdują się ważne zachowane bizantyjskie zabytki Cypru. Następny przystanek to promenada przy Finikoudes, czas wolny na spacer. Przejazd do Lefkary. To malownicza wioska słynąca z lokalnej koronki zwanej „Lefkaritika” i wyrobów ze srebra. Według tradycji, Leonardo da Vinci odwiedził wioskę. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 5 TROODOS – KYKKOS

Śniadanie, wyjazd na wycieczkę. Wizyta w górach Troodos: Kościół Panagia tou Araka, Lagoudera – XII-wieczny kościół położony na obrzeżach wioski z zachowanymi freskami, uważany jest za jeden z najważniejszych kościołów bizantyjskich na wyspie, Kościół Agios Nikolaos tis Stegis „Świętego Mikołaja na Dachu” w pobliżu wsi Kakopetria należała do klasztoru. Jest całkowicie pomalowany malowidłami ściennymi z XI – XVII wieku oraz uważany za jeden z najciekawszych kościołów bizantyjskich na wyspie. Kościół wziął swoją nazwę od stromego, dwuspadowego dachu z drewna, który został zbudowany w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Klasztor Panagia tou Kykkou (klasztor Kykkos) – największy i najbardziej znany na Cyprze został zbudowany pod koniec XI – pocz. XII w. Przechowywana jest tu słynna ikona Matki Boskiej z Kykkou, według tradycji jest dziełem apostoła Łukasza. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 6 FAMAGUSTA – SALAMINA

Śniadanie. Po przejażdżce do Famagusty, dzielnicy w większości znajdującej się pod okupacją turecką, która oferuje najpiękniejsze plaże na wyspie (różne miejsca o dużej wartości historycznej). Niestety samo miasto zostało w dużej mierze opuszczone od czasu wojny. W programie ruiny murów weneckich otaczających Stare Miasto oraz gotycki kościół św. Mikołaja. Następny przystanek to ruiny kościoła św. Jerzego i kościół św. Piotra i Pawła. Ruiny Salaminy, starożytnej stolicy Cypru, która została w dużej mierze zniszczona w IV wieku, Klasztor Św. Barnaby. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 7 PAFOS, RZYMSKA STOLICA CYPRU

Po śniadaniu wyjazd z hotelu. Przystanek fotograficzny Petra Tou Romiou (Skała Afrodyty). Jest to popularne miejsce turystyczne ze względu na zapierający dech w piersiach widok na morze; miejsce z skały wyznaczają legendarne miejsce narodzin Afrodyty, starożytnej Bogini Miłości i Piękna. Kościół Agia Paraskewi, bizantyjski z X wieku, bazylika zwieńczona pięcioma kopułami tworzącymi krzyż, z pięknymi malowidłami ściennymi z XV wieku. Następnie przejazd do Pafos- stare miasto wpisane na oficjalną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Pierwszy przystanek to kolorowe rzymskie mozaiki. Pafos głównie z III w. naszej ery, położony w pobliżu portu. Następnie Pafos Odeon, zbudowany z II wieku, obecnie używany latem do celów muzycznych i teatralnych. Następnym przystankiem jest Klasztor Agios Neofytos którego fundacja związana jest z cypryjskim św. Neofytosem o Egkleistosem, którego pustelnia znajduje się obok klasztoru. Niektóre z nich znajdują się w „Egkleistra”, wykutym w górze ogrodzeniu najwspanialsze freski bizantyjskie z XII-XV wieku. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie, wykwaterowanie, czas wolny*. Przejazd na lotnisko, odprawa biletowa bagażowa i wylot do kraju o godzinie 15:40. Lądowanie w Warszawie o godzinie 22:05.

Program ramowy, kolejność programu może ulec zmianie.

Cena zawiera: przelot samolotem do/z Larnaki, przejazdy autokarem na Cyprze, opłaty drogowe, obsługa pilota na całej trasie, zakwaterowanie pokoje 2-3 osobowe, posiłki – śniadania i obiadokolacje (bez dodatkowych napoi), ubezpieczenie KL i NNW, TFG, TFU, podatki, opłaty parkingowe i wjazdowe do miast, przewodników lokalnych, taksa klimatyczna, , zestawy tour guide, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, codzienne msze święte.

Cena nie zawiera: dopłaty do pokoju 1 osobowego – 300euro, dodatkowych napoi do posiłków, wydatków własnych oraz pozostałych kosztów nie ujętych w programie.

Kolejność zwiedzania, miejsca mszy św. mogą ulec zmianie.
Pominięcie zwiedzania wymienionych w programie miejsc może nastąpić tylko w przypadkach losowych (niezależnych od organizatora).


ZAPISY:
W Kancelarii wtorek oraz sobota – Ksiądz Łukasz Lach, tel. 507 839 634
Przy zapisie należy podać dane: imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL.


Wpłaty:
1 rata: 1000pln w ciągu 3 dni od zapisu.
2 rata: 1000pln do 8 marca 2024r.
Euro: do 10 maja 2024r.


Numer konta do wpłat PLN:
Eternity Travel Polska: 46 1160 2202 0000 0002 4770 9555


Ilość miejsc ograniczona.